Ponyva nélküli, de mégis igazi érme vásár a Procopiusnál!

Gyerekkoromban a papámmal rengeteget jártunk a környező falvakba vásárokba, búcsúkba, ahol igazi vásári hangulat volt, és rengeteg árus kínálta a portékáit. Nekem a vattacukroson kívül egy idős hölgy volt a kedvencem, aki egy hatalmas ponyva alatt árult különféle csecsebecséket.

Egy ládikóból lehetett válogatni mindenféle bizsu és aranyszínűre festett, régi pénzérmének tűnő játékszer között. Papám ezekhez a kincsekhez mindig kanyarított egy kis sztorit, hogy a néni mindenféle kalandos úton jutott hozzá ezekhez a csodákhoz.

Én ezeket a kis kirándulásainkat leegyszerűsítve csak érme vásárnak neveztem. Nem gondoltam, hogy sok év múlva találok egy üzletet, ahol az érme vásár kifejezés új értelmet nyer…

érme vásár

Az üzlet pedig, ahol az igazi érme vásár megvalósul, az a Procopius Numizmatika, Budapesten, a VI. kerületben, az Eötvös u. 26/C szám alatti ingatlanban. A vállalkozás nemcsak elad és vásárol, hanem még értékbecslési tevékenységet is ellát.

A vállalkozás 2008 évben kezdte meg áldásos működését, és azóta már ismert lett nagyon a szakmában. Hírnevét mind az eladókkal, mind a vevőkkel való kiegyensúlyozott, korrekt kapcsolatának köszönheti. 

A régi pénzekkel foglalkozó segédtudomány, hivatalos nevén numizmatika egy csodálatos hobbi, ami igazi szakértelmet igényel, hiszen archeológiai és történettudományi vonatkozásokkal is rendelkezik. A régen a királyok hobbijának is nevezett területről senki sem gondolná, hogy több, mint 2000 éves múltra tekint akár vissza.

A legelső numizmatikus gyűjtő minden valószínűség szerint a római császárok közül kerülhetett ki. A feljegyzések alapján Augustus császár volt az, aki a hatalmas római birodalom egész területéről kezdett el érméket gyűjteni. Ez már akkor is meglehetősen költséges foglalatosságnak számított, ezért is kapta a „királyok hobbija” elnevezést. A római uralkodórétegnek volt is mit gyűjteni, hiszen a pénzérmék készítése közel 3000 éves múltra tekint vissza. Ázsiában és a Földközi-tengeri civilizációkban mindenhol vertek már érméket. Úgy tudjuk, hogy a legelső nemesfémből, úgynevezett electrumából készült pénzeket, melyek az arany és az ezüst különleges ötvözetei voltak, a lüdiaiak használtak. Ez a népcsoport mai Törökország, Anatólia területén élt. Az érmék a föníciaiak közvetítésével jutottak el más területekre, és végül a görögök vették át és honosították meg mindenhol Európa-szerte. Ők voltak az elsők, akik a pénzérméket egységes méretben, mintában és értékben használták. A pénzeket általában uralkodóik és isteneik képeivel díszítették ekkor. Ennek köszönhetően, ha valaki olyan szerencsés, hogy ilyen ókori pénzzel rendelkezik, azt viszonylag könnyen be lehet így azonosítani. Például, ha ilyen ókori érmével rendelkezünk, ám a jelenlegi fizetőeszközöknek híján vagyunk, akkor a legokosabb, ha pénzérménkkel a Procopius Numizmatikához látogatunk. Előzetes kapcsolatfelvételt követően egy értékbecslés során kerül sor érménk értékének megállapítására.

A Procopius Numizmatikával való kapcsolatfelvétel legideálisabb kezdése, ha először e-mailben keressük meg őket, így egyeztetve eladási, illetve vételi szándékunkról. A regipenzfelvasarlas.hu weboldalon megtalálható az e-mail-jük, valamint egy telefonszám is. A telefonos kapcsolatfelvételt a numizmatika az értékbecslés időpontjának megbeszélése céljából használja, nem másért. Amennyiben értékbecslésre kerül sor, ott először az érme kora kerül meghatározásra, fizikailag. Az érmék besorolását alapvetően a nagy történelmi korszakok alapján határolja be a numizmatika tudománya, ennek megfelelően ókori, középkori, illetőleg újkori eredetű érméket különböztetünk meg.

Ezt követően a régi érme állapota, illetőleg eredetisége kerül górcső alá. Ekkor nemcsak a különböző sérüléseket szemlélik meg s nézik át, hanem azt is, hogy az adott darab utánveret vagy utánnyomás-e, esetleg korabeli hamisítvány talán.

Természetesen minél épebb, kifogástalanabb állapotú egy érme, annál értékesebb.

Az anyagvizsgálat alkalmával az érme alapanyagát, ötvözetének összetételét határozzák meg. Ezt szaknyelven „finomságnak” hívják, mely a nemesfém ezrelékes arányát jelenti. Természetesen hozzátesz egy érme értékéhez az így megállapított finomság és nemesfém tartalom, de egy numizmatikai értékbecslésnél alapvetően a kor, a ritkaság és még egyéb tényezők is sokat nyomnak a latban.

Ezzel szemben egy zálogházban vagy régiségboltban csupán a nemesfém százalékos értéke és súlya alapján történik az érmék értékmegállapítása.

Az értékbecslést követően a Procopius Numizmatika ajánlatot tesz nekünk érménk megvásárlására. A vállalkozás szakértelme és etikus hozzáállása a szakmához és ügyfeleihez a garancia arra, hogy a legmegfelelőbb árat kínálják az érmékért.

Ajánlatukat természetesen nem kötelező elfogadni, de abban biztosak lehetünk, hogy korrekt és szakmailag teljesen megalapozott értéket állapítottam meg érménkkel kapcsolatban.